Pimapen Pencerem Neden Açılmıyor ve Nasıl Düzeltebilirim?

Awesome Image
Awesome Image

Pimapen pencere tamiri, Açılmayan bir pimapen pencere, hemen hemen her pencerede olabilecek bir şeydir ve çoğu durumda kolayca sabitlenir. Aşağıda, bu sorunun ana nedenlerinden bazıları ve bunları düzeltmek için yapabilecekleriniz yer almaktadır. Her biri aşağıdaki bölümlerde ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.

 

İçindekiler

Pencerenizin Açılmamasının 4 Yaygın Nedeni

1. Conta çerçeveye yapışmış.
2. Menteşelerde toz ve kum birikintisi var.
3. Kolunuzun içindeki mil aşınmış ve kilit mekanizmasını çevirmiyor.
4. Kilit kırılmış.

1. Pencere Contası Çerçeveye Sıkışmış
Eski pimapen pencerelerin bazılarında, hava cereyanını dışarıda tutan kauçuk hava contası bazen hafifçe eriyerek kanat ve çerçevenin birbirine yapışmasına neden olabilir. Bu, sıcak havalarda camın uzun süre kapalı kalması durumunda meydana gelebilir.

 

Sıkışmış Conta Nasıl Onarılır?

• Bunu bir kredi kartı veya düz kör bir bıçak kullanarak düzeltebilirsiniz. İkisini ayırmak için bıçağı çerçeve ve kanat arasında kaydırın.

• Sadece pencereyi zorla açmayın, çünkü bu sadece contayı parçalayacak ve pencerenizden bir hava akımı geçirmenize neden olacaktır.

Pencere menteşelerine bir örnek. kırık menteşeleri değiştirmeyi unutmayın.

 

2. Pencere Menteşeleri Kirli

Menteşeler, pencerelerdeki en yaygın sorundur. Kalabalık bir yolun yanında yaşıyorsanız ve pencerenizi uzun süre açık bırakırsanız (çok az da olsa), menteşelerde toz ve kum birikintisi oluşur ve bu da pencerenizin tamamen sıkışmış gibi görünmesine neden olur.

 

Kirli Menteşe Nasıl Onarılır?

• Bunu düzeltmek için menteşelere biraz yağ veya gres püskürtün ve birkaç dakika içinde pencereniz yeni gibi açılıp kapanacaktır.

• Bazı durumlarda menteşeniz kırılabilir. Bu durumda, yeni bir menteşe çiftine ihtiyacınız olacaktır.

 

3. Sapın Mili Yıpranmış
Bu, sapınızın içindeki milin aşındığı ve kilit mekanizmasını döndürmediği zamandır. Pencerenizi açıp kolu çevirirseniz, ancak pencere hala kilitliyse, miliniz muhtemelen aşınmıştır.
Sebebin bu olduğundan emin olmak için başka bir pencereden bir tutamaç alın ve kırık pencerede deneyin. Sorun sadece tutamaçsa, yeni bir tutamaç için fazla bir maliyeti olmayacaktır.

 

Bir Sap Nasıl Değiştirilir?

• Yeni bir sap takarken dikkat etmeniz gereken tek şey, yeni sapın çıkardığınız ile aynı konumda olduğundan emin olmaktır.

• Örneğin, penceredeki kilit kilitli konumda ise, takarken kolun da kilitli konumda olduğundan emin olun. Aksi takdirde, kilitteki dişliler tutamaçla aynı hizada olmayacak ve pencereniz yine açılmayacaktır.

 

4. Pimapen Pencerenin Kilidi Kırıldı
Çözülmesi en zor sorun bu. Yukarıda belirtilen tutamaçları denedikten sonra pencereniz hala açılmıyorsa, büyük olasılıkla kilit kırılmıştır. Pencerenize kilitlerin nasıl takıldığını ve nasıl çalıştıklarını bilmiyorsanız, bunu ne yaptığını bilen birine bırakmanız daha iyi olur. Bu kilitlerle ilgili sorun, insanları dışarıda tutmak için tasarlanmış olmalarıdır, bu nedenle pencerenizdeki hasarı en aza indirmek için ne yaptığını bilen birine ihtiyacınız vardır.

 

Yukarıda açıklanan yöntemler, bir pimapen kanatlı pencereyi, espage kilitleme sistemiyle ve bir pimapen Yatırma/Döndürme penceresini sabitlemek için kullanılır. Çoğu durumda, pimapen pencereler size herhangi bir sorun çıkarmadan yıllarca çalışır, ancak bir şeyler ters gittiğinde, onu düzeltmek çok pahalıya mal olmamalıdır. Günümüzde pimapen pencereler çok popülerdir ve bunların parçaları her yerde kolayca bulunabilir.

 

Pimapen Pencereniz Ne Zaman Onarılır?

Bazı eski pimapen pencerelerde, onları tamir ettirmek için para harcamaya değmeyebilir. Örneğin, pencereniz on veya daha fazla yaşındaysa, sadece birkaç yeni pencere satın almak daha ucuz olabilir. Bir pencere bu yaşa geldiğinde, çift cam yaşlanır ve yeni kollar ve menteşeler için para harcadıktan hemen sonra bunu değiştirmek zorunda kalırsanız, toplam fiyat bazen yeni bir pencereden daha pahalı olabilir.

 

Pencerenizin Onarılmaya Değer olup olmadığını Nasıl Anlarsınız?

• İlk olarak, menteşelere ve kulplara para harcamadan önce, çift camınızı kontrol edin ve çift camın içinde herhangi bir nem veya herhangi bir su belirtisi olup olmadığına bakın. Varsa, o zaman çift cam contanız gitmiş demektir ve bu düzeltilemez. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu nemin daha da kötüleştiğini fark edeceksiniz ve sonunda pencerenizden dışarıyı göremeyeceksiniz.

• Bu durumda, bu kadar eski bir şeye para harcamak yerine yeni bir pencere almak daha iyi olur.

• Pimapen pencerelerinizin tamiri için para harcamadan önce, eski pencerelerin bazıları insanları dışarıda tutmakta pek iyi olmadığından, pencerelerinizin güvenliğine bir göz atın.

• Ne hakkında konuştuğunu bilen birinden iyi tavsiyeler almanın zamanı gelmiş olabilir.

• Hala yeni bir pencere satın almanız veya eskisini onarmanız gerektiğinden emin değilseniz, yeni pencerenizle ne elde edeceğinizi düşünün: daha iyi yalıtım, daha iyi güvenlik ve daha iyi enerji verimliliği.

• Yine de, günün sonunda, yeni bir pencereye mi ihtiyacınız olduğunu yoksa sadece eskisini mi tamir etmeniz gerektiğini yalnızca siz söyleyebilirsiniz. Ayrıca, ilk pimapen pencerelerden bazılarının yaklaşık kırk yıl önce girdiğini ve bugün hala mükemmel bir şekilde çalıştığını da unutmamalısınız. Bu nedenle, karar vermeden önce, en az iki farklı şirketten teklif ve tavsiye almaya çalışın, çünkü fiyat, pencere ticaretinde büyük miktarlarda değişebilir.

 

• Bilgi ve Bakım İpuçları

• Çoğu insan, yeni pimapen pencereler taktırdıklarında, ömür boyu sorunsuz bir şekilde dayanacaklarını düşünürler. Ancak gerçek şu ki, uzun ömürlü olması garanti edilen tek parça plastiktir ve bu genellikle sadece renk atmasının ve bükülmesinin yaklaşık on ila on beş yıl boyunca olmayacağını garanti eder.

• Çift cam, yaklaşık beş ila yedi yıl boyunca buğulanma olmayacağını garanti edebilir. Yeni camın yirmi yıl garantisi olabilir, ancak her zaman önce kontrol etmelisiniz. Kilitler, kulplar, menteşeler ve aşağı yukarı hareket eden her şey yalnızca iki yıllık bir garantiye sahip olacaktır. Bazıları, ne kadar kullandıklarına bağlı olarak yıllarca daha uzun süre dayanır.

 

• Ancak hareketli parçalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için yılda bir kez yağladığınızdan emin olun. Bu, üzerlerindeki aşınmayı ve yıpranmayı azaltacak ve yıllarca dayanmalarını sağlayacaktır. Ayrıca, denize yakın bir yerde yaşıyorsanız, bir teneke sprey yağ alıp menteşelerinizi verip her tarafını bir spreyi kilitlemelisiniz. Bu, tuzlu havayı metalden uzak tutacak ve onlara herhangi bir korozyon olmasını önleyecektir.

 

• Not: Pencerelerinizi tamir etmesi için birini aramanız gerekiyorsa, birkaç fiyat teklifi almak en iyisidir. Fiyatlar büyük miktarlara göre değişecektir. Birkaç telefon görüşmesi yapmak için harcadığınız zaman size biraz para kazandırabilir.

• Herhangi bir sorunuz varsa veya eklemek istediğiniz bazı bilgiler varsa, bunları aşağıdaki yorumlara eklemeniz yeterlidir.